Forum studenata medicine
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum studenata medicine

Informacije u vezi studija
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 VMA ?

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Marija_The_Freak_=)




Broj poruka : 6
Datum upisa : 23.08.2010

VMA ? Empty
PočaljiNaslov: VMA ?   VMA ? Icon_minitimeNed Jan 09 2011, 15:03

Zanima me da li znate nekoga ko je upisao Visoku skolu Vojnomedicinske akademije...I sta mislite o tome?Koje su prednosti a koje su mane?I tako to... Question
Nazad na vrh Ići dole
Marija_The_Freak_=)




Broj poruka : 6
Datum upisa : 23.08.2010

VMA ? Empty
PočaljiNaslov: Re: VMA ?   VMA ? Icon_minitimeUto Jan 11 2011, 19:38

'Ajdete,ljudi,molim vas,vazno mi je a nemam koga da pitam,napisite nesto bar o ovome,sta mislite,sta ste culi u vezi toga,da li ima zainteresovanih za ovaj zahtevni poziv...
Puno hvala u napred... Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Marija_The_Freak_=)




Broj poruka : 6
Datum upisa : 23.08.2010

VMA ? Empty
PočaljiNaslov: Evo nekih informacija cisto da znate o cemu se radi...   VMA ? Icon_minitimeSub Jan 15 2011, 18:57

(Preuzeto sa sajta B92 - 28. 02. 2010.)
20 kadeta, studenata medicine na Visokoj školi VMA, školuje se o trošku Ministarstva odbrane.
Oni se kroz najsavremeniji oblik nastave pripremaju za rad u vojnim zdravstvenim ustanovama, ali i mirovnim misijama. Ove godine upisaće se novih 25 studenata iz Srbije, a očekuju i prvu generaciju studenata iz inostranstva.
Visoka škola medicine VMA osnovana je 22. maja prošle godine, nakon akreditacije i dobijanja dozvole za rad od Ministarstva prosvete.
U septembru je upisana prva generacija kadeta, učenika koji su sa najboljim ocenama završili srednju školu i položili kvalifikacioni ispit za integrisane akademske studije medicine.
"Ja dolazim iz Pirota i osnovna stvar koja me je privukla da upišem ovu Visoku školu je rad organizovan u malim grupama i svako od nas ima svog mentora koji pomaže u ostvarivanju svih ciljeva."
"Ja sam Bojana iz Priboja. Završila sam gimnaziju. Za mene su uopšte studije medicine kao opredeljenje oduvek bile san i rad na VMA."
Nastavni program obuhvata sve predmete koji postoje i na drugim medicinskim fakultetima, ali se nastava odvija u malim grupama i u skladu sa najsavremenijim konceptom studiranja.
Teorija i praksa usko se povezuju. Predmet Prvu pomoć, dobili su na samom početku studija i već posle prvog semestra obučeni su da pomognu unesrećenoj osobi i u bolnici i izvan nje, kaže načelnik Klinike za anestezilogiju, profesor Predrag Romić.
"Da pruže pomoć, adekvatnu pomoć i u najtežim stanjima, kao što je srčani zastoj, kao što je prestanak disanja, kao što je teško krvarenje", navodi on.
"Na taj način smo želeli da odmah od starta osete pravu medicinu i da dobiju ne samo teorijska saznanja i time ćemo se rukovoditi sve vreme studija", kaže Romić.
Sve kliničke predmete predaju profesori VMA, a predkliničke koji se razvijaju na fakultetima, poput anatomije, profesori sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.
U okviru 34 izborna predmeta proučavaju se i specifične vojne discipline kao što su: zbrinjavanje u masovnim katastrofama, osnovi ratne hirurgije, vazduhoplovna medicina, medicina ronjenja, post stresni sindrom, medicinski rad u teškim uslovima.
Dekan Visoke skole VMA, akademik Miodrag Čolić, kaže da će studenti moći da se uključe u naučno-istraživačke projekte VMA i da učestvuju u kliničkom radu te institucije.
"Mi ćemo im omogućiti da kroz školovanje mogu da se opredele i za naučno-istraživački rad i da u toku samog školovanja se uključe u naše naučno istraživačke projekte", kaže Čolić.
"Naši kadeti stanuju u Internatu VMA za vreme školovanja, imaće priliku da i popodne i u toku noći dežuraju zajedno sa kolegama i da se već u toku studija shvate šta znači jedan ozbiljan klinički rad", objašnjava on.
Po završetku studija radiće u garnizonskim ambulantama, vojnim medicinskaim centrima, pri mirovnim misijama. Najbolji će dobiti specijalizacije u VMA.



(Preuzeto sa sajta Politika - 29. 04. 2010.)
U Visoku školu Vojnomedicinske akademije (VŠVMA) upisaće se početkom leta druga generacija budućih potporučnika lekara. Prema proceni Ministarstva odbrane o potrebi za lekarima u vojnim zdravstvenim ustanovama, indeks će dobiti dvadeset petoro kadeta, petoro više nego prethodne školske godine, kada je na VMA primljena prva klasa studenata osnovnih studija. Prijave se mogu podneti do 30. aprila, radnim danima od 11 do 14 časova, u Crnotravskoj 17. Već sada ima oko 80 potencijalnih kadeta, dok se prošle godine ukupno javilo njih pedesetak, jer je konkurs kasno objavljen, objašnjava za „Politiku" akademik profesor doktor Miodrag Čolić, dekan VŠVMA, redovni član SANU i profesor imunologije.
Prema njegovim rečima, kadeti uživaju status vojnih lica. Na vojnim aktivnostima nose uniforme sa zaštitnim znakom medicinske profesije - zmijom na štapu, a kada izučavaju medicinu, nose belu radnu odeću. Školarinu ne plaćaju, a Ministarstvo odbrane snosi i troškove udžbenika, ishrane... Stanuju u internatu na VMA. Tu su i džeparac od oko 10.000 mesečno, kao i markice za prevoz.
Diploma će im važiti na teritoriji cele države. Sledi im siguran posao u vojnim zdravstvenim ustanovama širom zemlje. Diplomci će prvo odlaziti na dvogodišnje obavezno stažiranje u svojstvu lekara opšte prakse, najčešće u garnizonskim ambulantama, i za to vreme će primati platu. Posle toga će, vrlo brzo, moći da konkurišu za specijalizacije, objašnjava akademik Čolić. Najbolji će čak moći i da ih biraju.
Kad se upišu na VŠVMA, kadeti potpisuju ugovor kojim se definišu njihova prava i obaveze, kao i drugde u školskom sistemu odbrane. Ako odustanu od studija, moraju da vrate novac koji je u njih uložen. U slučaju bolesti, status kadeta može da miruje. Jedna od obaveza je i da nakon diplome dvanaest godina rade u sistemu odbrane.
U prvoj klasi, 18 kadeta su državljani RS, jedan je stipendista Ministarstva odbrane Crne Gore a drugi Ministarstva odbrane BiH.
- Oni se za sada vrlo uspešno školuju, redovno polažu sve ispite i kolokvijume. Po ugovoru koji su potpisali, vrlo je značajno da ne gube godinu i da školovanje završe u toku šest godina, koliko je i predviđeno. Svi su vredni studenti. Imaju dobre ocene. Uglavnom su odlični učenici i nastavljaju da budu i odlični studenti. Dva momka za sada imaju sve desetke - kaže akademik Čolić. Prosečna ocena prve generacije bila je oko devet posle tri predmeta u prvom semestru. Čeka ih najteži ispit prve godine - anatomija.
Inače, kadeti imaju 34 obavezna predmeta, a na raspolaganju im je još toliko izbornih predmeta, od kojih biraju polovinu. Obavezni predmeti su identični kao i na drugim medicinskim fakultetima u zemlji. Međutim, neki od specifičnih izbornih predmeta na VŠVMA obuhvataju vojnu medicinu, hirurgiju, psihijatriju, epidemiologiju, adaptaciju na ekstremne uslove, vazduhoplovnu medicinu i medicinu ronjenja, organizaciju zdravstvene službe u vojsci, organizaciju i rad u mirovnim misijama, uključenje u naučnoistraživački rad, istoriju srpskog saniteta, veštinu komunikacije u interakciji pacijent-lekar...
Prijemni iz hemije i biologije
Da bi bili rangirani, kandidati moraju da polože prijemni iz hemije i biologije, odnosno da osvoje najmanje 16 bodova iz svakog od predmeta. Prijemni se polaže istog dana, u isto vreme kao i na drugim medicinskim fakultetima u Republici. I pitanja na koja kandidati odgovaraju su ista kao i u celoj zemlji. Ako kandidat otpadne na VŠVMA, osvojeni bodovi mogu biti karta za neki drugi medicinski fakultet, ukoliko na njemu nije popunjena kvota. Pre prijemnog, međutim, kandidate čeka zdravstveni pregled i psihološko testiranje.



Na platou Vojne akademije zakletvu su položili studenti 134. klase Vojne akademije i prve klase integrisanih studija medicine Vojnomedicinske akademije.
Načelnik Vojne akademije Mladen Vuruna rekao je na ceremoniji da su se studenti, slušaoci Vojne akademije i vojnici obavezali da će braniti interese Srbije i da je to važan trenutak u njihovoj karijeri.
"Polaganje zakletve je čin vojne obaveze, ali je vaša obaveza i da kao građani, gde god bili, doprinosite napretku i boljitku države", rekao je Vuruna.
Vuruna je roditeljima polaznika Vojne akademije poručio da se njihova deca nalaze u sigurnim rukama i da će dobiti obrazovanje u skladu sa najvišim standardima.
Načelnik Vojne akademije je rekao da očekuje da će do završetka školovanja ove generacije studenata Vojna akademija i Medicinski fakultet Vojnomedicinske akademije prerasti u Vojni univerzitet.
Zakletvu su položili i slušaoci škole za rezervne oficire iz sastava Vojne i Vojnomedicinske akademije i vojnici Sportskog voda septembarske klase.

(Preuzeto sa sajta RTS - 02. 10. 2009.)



I tako blize i tako dalje...a sad,aj komentari...

afro
Nazad na vrh Ići dole
malamo




Broj poruka : 3
Datum upisa : 14.09.2011

VMA ? Empty
PočaljiNaslov: Re: VMA ?   VMA ? Icon_minitimeSre Sep 14 2011, 22:42

I mene zanima to za VMA,ali se tamo pored testa iz biologije i hemije polaze i fizicka aktivnost i psiholoska pripremljenost. Sta mislite, da li ima prednosti u studiranju na tom fakultetu?
Nazad na vrh Ići dole
Marija_The_Freak_=)




Broj poruka : 6
Datum upisa : 23.08.2010

VMA ? Empty
PočaljiNaslov: Re: VMA ?   VMA ? Icon_minitimePet Sep 16 2011, 14:16

Za poslednjih godinu dana se izdesavalo sve i svasta...pricala sam sa nekima koji su takodje hteli da upisu medicinu na VMA,cak znam jednog decka koji je upao u Dream team,mada sa njim jos nisam pricala...
cula sam da je sve to samo naduvavnje i da oni nemaju to znanje za koje se predpostavlja da ima-ali VMA nije neka sprdnja od ustanove te mislim da ne bi toliko ulagali u mlade ljude,da bi posle imali nitkove...svi znamo da sta god da ti treba,a po ostalim zd.ustanovama te z........ odes na VMA i nemas brige... Tako da s te strane...ne znam bas...
Ali stoji da imas ne vidjenu totruru i ako neko ima problem sa autoritetom kao sto sam na primer ja-tamo bi poludeo...Jer ipak to sve traje 6 godina i ti da sa 25 godina ne mozes da ides gde i kad hoces kad se tebi cefne...ma nema tih para!A ako odustanes-izvoli pa plati sve...Jednom mesecno odsustvo,pa posle 12 godina rada,vezanost za jedno mesto...!!!Nikad ne zna covek sta mopze da iskrsne,tako da ja sigurno necu pokusavati,a i taj zd.pregled ne znam koliko je rigorozan...primaju jako malo njih tako da ne znam da li bih tu prosla... Ako neko od vas hoce da upise,a ne spada u gupu koji ljudi su spremni da sebe daju u potpunosti...onda bolje ne...neko ko je navikao na slobodu...hm...
Bas iz tih razloga sam odlucila da studiram na "obicnom" medicinskom...ima tu jos nekih sitnica,ali iskreno,govoreci iz ugla nekog ko ne pati sta ce da obuce,gde ce da izlazi i s kojim ce sve elitnim likovima da se srece,radije bih zivela tokom studija kao skitnica nego tako nesto...
Pozdrav svima afro
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





VMA ? Empty
PočaljiNaslov: Re: VMA ?   VMA ? Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
VMA ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Forum studenata medicine :: Razne korisne stvarčice :: Bicu lekar kad porastem-
Skoči na: