Forum studenata medicine
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum studenata medicine

Informacije u vezi studija
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Sve o prijemnom

Ići dole 
+28
lily23
KolegaNikola
Maria Skladovska Kiri
Profiler9981
strahinja
Nevena
misterxbu2
lekibeba
stefa
May
tamtam
JelenaR
gaga666
www.martinco.rs
acca91
Leo
Ilija
MilicaDJ
zoe
Steph
dita
paradizo
hirurg
ketyyy
smederevo
astral
BernardBlack
mari
32 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
mari




Broj poruka : 1
Datum upisa : 05.09.2008

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePet Sep 05 2008, 17:20

Za sve one koje brine prijemni, evo par informacija:
Svi koji kažu lako ćete to, nisu sasvim u pravu. Ako stvarno želite da upišete fakultet, onda morate ozbiljno i dobro da se pripremite za prijemni!
1.Što se tiče literature, ona se nalazi na nekoliko sajtova, pa je sad neću navoditi. Uglavnom morate nabaviti svu literaturu, a to su iz biologije sve četiri srednjoškolske knjige prirodno-matematičkog smera.
2.BIOLOGIJA- na sajtu fakulteta vam je istaknuto tačno od koje do koje stranice treba da učite. To je sve što vam je potrebno.Iz tih oblasti ćete imati sva pitanja. Morate dobro da naučite, pre svega da to razumete, jer će vam doći i neka zbunjujuća pitanja gde je sve slično i gde sve može da bude tačno. Naravno postoji tačna proporcija zastupljenosti pitanja iz raznih oblasti. Najviše ima pitanja iz 4. razreda - iz genetike i molekularne biologije, kao i iz citologije. Nemojte zaboraviti uporedni pregled organa kod životinja iz 2. razreda jer će sigurno biti bar 5 pitanja.
Iz ekologije i evolucije bude po jedno pitanje. Što se tiče biologije tu vam niko ne može pomoći, morate sami da uzmete i učite.
3.HEMIJA- je ono što mnoge najviše brine. Na prijemnom imate 15 zadataka iz opšte i neorganske i 15 iz organske hemije. Mnogi pitaju da li je dovoljna ona zbirka od 1200 zadataka. Svakako, morate je imati (kupuje se u skriptarnici fakulteta) , i ona pokriva oko 80% gradiva koje će biti na prijemnom. Tamo nema termohemije, elektrohemije ni teoretskih pitanja iz neorganske hemije. Međutim jako je važno da ne učite one zadatke napamet, jer vam isti takvi zadaci neće biti. Biće vam slični zadaci i zato je važno da uradite tu zbirku da biste se malo uhodali. Od tih 30 zadataka ima i težih i lakših. Ako mislite da ne možete sami da se pripremite, najbolje je da idete na privatne časove kod nekog iskusnog profesora da vam objasni te zadatke.
5. I još malo o formi. Prijemni se radi 3 sata, dakle i biologija i hemija zajedno. Sve se radi odjednom. Možete da koristite digitron. Ako mislite prepisati, zaboravite odmah. Najmanje 6 ljudi prati svaki vaš pokret. Imaju lokatore za mobilni, tako da zaboravite bubice.
Možete se uzdati samo u svoje znanje. Pa, nadam se da će ove informacije nekom koristiti. Ne želim nikog uplašiti,nemate šta da se brinete. Zavisno od uspeha iz srednje, treba vam oko 20 poena iz biologije i 20 iz hemije za siguran upis. Verujte, najbolji osećaj je onaj kad se to sve završi i kad s nestrpljenjem očekujete kako će vaše studije izgledati.
Veliki pozdrav svima i puno sreće!!!!! Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
BernardBlack




Broj poruka : 28
Datum upisa : 19.03.2008

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Sep 07 2008, 19:33

i da dodam, ovih godina pada traznja za medicinu, nekada ste imali da se 3 ljudi konkurishe za jedno mesto ali trend pada tako da sigurno ulazite. alien
Nazad na vrh Ići dole
astral




Broj poruka : 7
Datum upisa : 23.03.2008

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Sep 07 2008, 20:46

Ovo za prepisivanje je donekle tacno..mada ja sam na svoje oci videla domundjavanja,prepsivanja, a i drugarica mi je pricala da je na patoloskom bilo prepisivacine..naravno dok dezurni nije krenuo da izbacuje.. Razz Samo da dodam da je lud onaj koji na prijemni izlazi s nadom da ce nesto prepisati ili da ce mu komisija pomoci ili bubice i slicne stvari...Za medicinu starno treba da s zagreje stolica,zesce,i da utrne dupe..starije kolege kazu da je to najlaksi ispit na medicini..no i to treba proci!Srecno svima koji upisuju! Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
smederevo




Broj poruka : 1
Datum upisa : 29.06.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePon Jun 29 2009, 19:44

Posto su ove godine u Novom Sadu,Kragujevcu i Beogradu prijemni ispiti odrzani istog dana,a pretpostavljam da ce sledece godine isto tako da bude,zanima da li ako uzmem prijavu za neki od ovih fakulteta,a polazem recimo u BG-u,vazi broj bodova,tj,da li mi se racuna na svakom med.za koji sam popunio prijavu,ili samo za onaj na kome sam polagao?
Nazad na vrh Ići dole
ketyyy




Broj poruka : 1
Datum upisa : 29.06.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePon Jun 29 2009, 23:26

broj bodova ti se racuna samo na onom fakultetu na kome si polagao prijemni Wink
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeUto Avg 18 2009, 19:47

1. BIOLOGIJA za I razred gimnazije i poljoprivredne škole, izdanje 2003., Nada Šerban, Mirko Cvijan, Radiša Jančić (oblast Biologija ćelije, od 7-73 strane)

2. BIOLOGIJA I za I razred medicinske i veterinarske škole, Delija Baloš, Dragoljub Panić, Branka Stevanović, Katica Paunović, Đorđe Stevanović (oblast Ekologija, od 147-166. strane)

3. BIOLOGIJA za II razred gimnazije prirodno-matematičkog smera i II razred poljoprivredne škole, izdanje 2003. Brigita Petrov, Miloš Kalezić (oblast Morfologija životinja, od 33-55. strane i od 141-178. strane)

4. BIOLOGIJA za III razred gimnazije prirodno matematičkog smera, izdanje 2004. Radomir Konjević, Gordana Cvijić, Jelena Đorđević, Nadežda Nedeljković (oblast Biologija ćelije – metabolizam i transport, od 26-29. strane, od 31-32. strane, i od 84-98. strane)

5. BIOLOGIJA III za III razred medicinske i veterinarske škole, Dragoslav Marinković, Marko Anđelković, Ana Savić, Vukosava Diklić (oblast Mehanizmi nasledjivanja, od 21-60. strane i oblast Genetika čoveka, od 71-93. strane)

6. BIOLOGIJA za IV razred gimnazije prirodno-matematičkog smera - izdanje 2005. Dragana Cvetković, Dmitar Lakušić, Gordana Matić, Aleksandra Korać, Slobodan Jovanović (oblast Bilogija razvića, od 9-32. strane i od 35-42.strane; oblast Nasledjivanje, od 43-66. strane i od 70-80. strane; oblast Molekularna biologija, od 81-127. strane; oblast Evolucija, od 129-154. strane i od 162-170. strane)
A hemiju spremas iz knjiga za gimnaziju pm smera i imas zbirke za pripremu prijemnog,koje ti sluze za vezbanje,mozes da ih kupis na faxu. Informator od 300 zadataka i zbirke iz 1 i 2 razreda gimnazije, prirodni smjer!!!
->>>>Ja upisujem fakultet 2010/11 godine( Nadam se Medicinski u Novi Sad) i zanima me da li je ovo sto sam postavio gore u stvari literatura koju treba da pripremimo za prijemni ili je doslo do neke promjene? Najbolje bi bilo da nam to kaze neko ko se pripremao za prijemni i upisao ove godine! Nadam se da ce se naci neko da odgovori...Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
paradizo




Broj poruka : 16
Datum upisa : 12.01.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeČet Avg 27 2009, 03:05

Ja sam upisao eve godine u Beogradu, to treba za prijemni!
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeČet Avg 27 2009, 12:45

paradizo ::
Ja sam upisao eve godine u Beogradu, to treba za prijemni!

Zanima me da li je hemija bila teska i koje si zbirke koristio za pripremu?Question Ja se za bios ne brinem nesto zato sto treba da se sjedne i uci...
Nazad na vrh Ići dole
paradizo




Broj poruka : 16
Datum upisa : 12.01.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSub Avg 29 2009, 20:06

Nije mi hemija bila teška jer sam na vreme počeo da je spremam, pre nove godine, ali pomalo, jedan privatni čas nedeljno, a žestoke pripreme su bile pred prijemni 1 mesec. Kreni sa biologijom kasnije jer se zaboravlja, a hemiju samo na vreme i na tenane. Koristio sam onu staru zbirku od 1200 zadataka i onu novu sa faxa što se kupuje i košta 700 din i ima XXX oblasti u sebi, i recimo da sam površno pogledao, tj. proradio neke zadatke iz informatora, to se isto kupuje na faxu, plava debela knjiga, u njoj imas bios i hemiju, biologija je stara, tj. pitanja u toj zbirci ne odgovaraju sadašnjem gradivu, ne opterećuj se biologijom, a ni hemiju odatle ne moraš jer su ionako pitanja glupava skroz!
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSub Avg 29 2009, 20:40

Ja cu svakako u oktobar da uzmem da se spremam iz bio i hem i stici cu i nadam se upisati se, samo da uzmem i ja cu to brzo nauciti cak i do februara a onda cu morati da ponavljam, a sto se tice hemiju cu lagano ali zato cu zadnja 2 mjeseca da se opucim...Smile)) Je li dovoljno da vjezbam hemiju iz zbirki za 1 i 2 razred gimnazija pm smjera?
Nazad na vrh Ići dole
paradizo




Broj poruka : 16
Datum upisa : 12.01.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Avg 30 2009, 04:10

ma nemoj te dve zbirke da radis!
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Avg 30 2009, 15:27

paradizo ::
ma nemoj te dve zbirke da radis!
Vjeruj mi da ne bih ali mi je problem ako ne nabavim ovu zbirku od 1200 zadataka, jer sam ja iz CG...!
Nazad na vrh Ići dole
paradizo




Broj poruka : 16
Datum upisa : 12.01.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Avg 30 2009, 20:23

Ja ti kazem da ako ne nabavis tu zbirku, da ne treba uopste onda ni da vezbas, bez nje nema pripreme, stojim iza toga! Kad bih imao neku zbirku, poslao bih ti je busom iz Bora do CG, svaki dan idu busevi odavde do 1.sept.
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Avg 30 2009, 21:43

Znaci ti nemas tu zbirku..Smile Ja sam rekao stricu da mi pokusa to nabaviti ali znam da ce mi nabaviti sve za bios, mada nisam siguran za tu zbirku a moram se odnekud spremati za taj prijemni...!!! confused
Nazad na vrh Ići dole
paradizo




Broj poruka : 16
Datum upisa : 12.01.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePon Avg 31 2009, 02:27

ma imam je, ali nije kod mene
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePon Avg 31 2009, 13:07

Nista onda!! Nadam se da ce mi je poslati prijatelj a ako ne onda, TESKO MENI!!!
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePet Sep 11 2009, 23:01

Treba li da se priprema i anatomija iz udzbenika za 3 razred gimnazije, jer sam vidio da je prosle godine bilo oko 4-5 pitanja???????
Nazad na vrh Ići dole
dita




Broj poruka : 11
Datum upisa : 08.01.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Sep 13 2009, 00:15

Ne anatomija se priprema iz udžbenika za drugi razred.Čini mi se da imaš od koje do koje strane treba da se uči na forumu.
Nazad na vrh Ići dole
Steph

Steph


Broj poruka : 12
Godina : 33
Datum upisa : 05.09.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimePon Sep 14 2009, 00:00

e, ovako... ja sam upisao ove godine i evo svežih iskustava: Smile
NEMOJTE DA ZANEMARITE BIOLOGIJU!!! Jeste da je samo priča koja treba da se uči, ali su bitni najsitniji detalji, tekst iz zagrada i sve što vam se učini glupavim i suvišnim! Inače, biće objavljeno tačno iz kojih knjiga će da se sastavljaju pitanja, dobićete tačne stranice, i oni se toga i drže, pa se onda nemojte forsirati i učiti više... i to je dovoljno... opet, DETALJI!!! Vrlo je bitna sistematika životinja, onaj uvodni deo iz druge, bude do 5 pitanja iz toga i, meni bar, je to bilo najteže jer je bubački, ima mnogo gluposti, a na prijemnom sam imao neke od tih... Pogledajte samo test i nađite odgovore na ta pitanja u knjizi i videćete da biste ih lako prevideli kad bi čitali... znači DETALJI DO U NAJSITNIJA CREVCA! Dosta je zastipljena i genetika... knjige za spremanje su sve za gimnaziju, prirodno-matematički smer, i neka poglavlja iz nekih knjiga za srednju medicinsku (genetika, evolucija i ekologija)... no, objaviće tačno šta treba, to spremajte...
A što se hemije tiče, ja je nisam osetio, možda zato što je volim, možda što sam imao zmaja profesorku koja me je spremala, njen dvočas je trajao minimum 4 sata a pred prijemni i ceo dan Smile moram da je pohvalim, prof. Ružica Kovačević iz Obrenovca... tu vam neće dati stranice u knjigama, samo oblasti, uglavnom su to sve iz knjige, samo 4. godina se ne uči skroz... bitno je da ne radite zadatke dok ne naučite DOBRO teoriju, da je znate, kako se kaže, u po dana u po noći... tek onda možete da računate da će vam zadaci koje radite i ostati u glavi... ima nekih stvarčica koje u knjigama koje su pobrojali nema, a javljaju se, npr. meni je bila ftalna kiselina koje nema u udžbenicima, ali tih 10 stvarčica ima po zbirci koju ćete kupiti, samo ih memorišite... to su ftalna kis, akrolein, akrilna i metakrilna kiselina itd... SVIH 20 amino-kiselina moraju da se znaju, kao i spisak esencijalnih, obavezno bude jedno takvo pitanje... digitron je dozvoljen... opet, DOBRO se napumpajte teorijom!!!

Za kraj, stvarno važna stvar je da ste radili u školi (optimalno-gimnaziji, jer su knjige za spremanje odatle, pm smer), da ste imali profesore koji su dosta tražili ali i dosta davali... bez te osnove morate da počnete sa spremanjem najkasnije, pa, malo pre zimskog raspusta... ako ne i ranije... oni koji imaju dobru osnovu mogu sve da nauče za dva meseca, kao ja npr, hemiju sam spremao 2 meseca i imao 28 poena, biologiju samo mesec i imao 27 poena... Za to su najviše zaslužni moja eminentna Šesta beogradska gimnazija i profesori koji su užasno strogi i dosta traže, ali se na kraju itekako isplatilo, i prof. Ružica Kovačević koja me je spremala hemiju... biologiju sam spremao sam...

još jedna napomena, ako možete, izaberite za maturski temu koja će vam biti na prijemnom, i neka bude što šira, nema veze, pomučite se oko toga, jer ćete posle manje da učite... šo raditi maturski iz geografije kad vam to na prijemnom ne treba... ja sam radio Građu i funkciju eukariotske ćelije, znači cela citologija i fiziologija ćelije spreman za prijemni!

Iscrpno, nadam se, ako imate nešto još da pitate, pitajte...
Ne zamerite na nekim reklamama ovde, ali za razliku od televizijskih, ove su gola istina!!! Možda su neke i proistekle iz nostalgije za Šestom u kojoj sam proveo 4 nezaboravne godine... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSre Sep 16 2009, 15:29

Ja sam se raspitivao sto tacno treba iz biosa da se sprema i rekli su mi da su to oblasti sa prethodne strane (ako te ne mrzi pogledaj) i da je to ono sto trerba da se sprema, da li je tako? Receno mi je da ne treba da se uci sistematika zivotinja( vrsta...carstvo...)? LAkse ti je da ne kucas puno da mi kazes sto trebna da se uci iz 2 razreda? Iz 3 su mi rekli da treba da se uci celijsko disanje, oksidacija masti i karakteristika membrane (transport)?? Anatomija (coveka) ne treba da se uci!? Hvala...
Nazad na vrh Ići dole
Steph

Steph


Broj poruka : 12
Godina : 33
Datum upisa : 05.09.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSub Sep 19 2009, 12:20

Izvini, greška, u pravu si, nije sistematika životinja već uporedna anatomija kičmenjaka... već mi je izvetrelo iz glave Very Happy
Znači hordati: plaštaši, kopljaši i kičmenjaci, taj deo treba...
Nazad na vrh Ići dole
Steph

Steph


Broj poruka : 12
Godina : 33
Datum upisa : 05.09.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSub Sep 19 2009, 12:25

I da, to su te stranice koje je hirurg naveo na prvoj strani ovog topica...
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSub Sep 19 2009, 15:30

ok. Dobro je. Very Happy Mada je mene njavise strah iz hemije jer nemam neko znanje jer mi je profesoriva bila lagana ali sam iz biosa imao tesku prof. I to mi pada kao ponavljanje...Nisam mogao da nabavim onu staru zbirku od 1200 zadataka...pfffff...Dako se nekako spremim i iz hemije...
Nazad na vrh Ići dole
Steph

Steph


Broj poruka : 12
Godina : 33
Datum upisa : 05.09.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeSub Sep 19 2009, 23:50

Ja sam imao kopiranu tu staru od 1 200 zadataka, i nisam je baš ni koristio nešto mnogo... potrudi se da je nađeš, ali nije baš preko potrebna... uzmi onu roze i teoriju nauči, ali stvarno dobro nauči, s razumevanjem, i to će ti biti dovoljno... ako nabaviš i staru, opet, super...
Nazad na vrh Ići dole
hirurg




Broj poruka : 17
Datum upisa : 18.08.2009

Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitimeNed Sep 20 2009, 00:31

MA ja sam iz CG i nabavio sam za ljetnji sve udzbenike iz biosa potrebne za prijemni, u stvari prijatelj mi ih je poslao, i iz hemije knjige i neke zbirke zadataka iz organske hemije 2003, ali nije mogao da nadje te zbirke mada cu ici kod jedne prof. koja odlicno objasnjava tako da se nadam da ce uspjeti da postignem sve!!! Sto je na prijemnom najzastupljenije iz hemije???
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sve o prijemnom Empty
PočaljiNaslov: Re: Sve o prijemnom   Sve o prijemnom Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sve o prijemnom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Forum studenata medicine :: Razne korisne stvarčice :: Bicu lekar kad porastem-
Skoči na: